İclasda Azərbaycan Respublikasında mətbuata əlavə maliyyə yardımının ayrılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamının 2-ci bəndinə uyğun olaraq özəl ümumölkə teleradio yayımçılarına maliyyə yardımının ayrılması müzakirə olunmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Azərbaycan Respublikasının Milli Televiziya və Radio Şurasına ayrılmış 3.0 (üç) milyon manat vəsaitin aşağıda qeyd olunan özəl ümumrespublika teleradio yayımçılarının arasında bərabər bölünməsi qərara alınmışdır:
- “Lider TV və Radio Azərbaycan” MMC - 500.000 manat
- “Xəzər TV” MMC - 500.000 manat
- “Azad Azərbaycan” Müstəqil Teleradio Kompaniyası - 500.000 manat
- “ARB 24” MMC - 500.000 manat
- “Space Müstəqil Teleradio Şirkəti” MMC - 500.000 manat
- “Real Təhlil İnformasiya Mərkəzi” MMC - 500.000 manat
Lakin “Lider TV və Radio Azərbaycan” MMC-nin müflis elan olunması barədə məhkəmə prosesi davam etdiyi üçün “Lider TV və Radio Azərbaycan” MMC-yə ayrılmış 500.000 (beş yüz min) manat vəsaitin 400.000 (dörd yüz min) manatının birbaşa Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən bərabər şəkildə “Azərkosmos” ASC və “Radio-televiziya yayımı və Peyk rabitəsi İstehsalat Birliyi”nə ödənilməsi, 100.000 (yüz min) manatının isə “Lider TV və Radio Azərbaycan” MMC-nin texniki imkanlarının artırılması məqsədi ilə onun öz xəzinə hesabına köçürülməsi məqsədəuyğun sayılmışdır.
İclasda, həmçinin, Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən bütün yerüstü yayımçıların televiziya proqramlarında əcnəbi teleserialların yayımının bərpa olunması məsələsi də müzakirə olunmuşdur. Yerli serial bazarında rəqabət mühitinin formalaşdırılması və daha keyfiyyətli milli telefilmlərin və serialların istehsalının stimullaşdırılması məqsədilə 01 sentyabr 2020-ci il tarixdən etibarən təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində yerüstü yayımla yayımlanan bütün televiziya proqramlarında əcnəbi teleserialların yayımının bəzi şərtlərlə bərpa olunması haqqında qərar qəbul olunmuşdur.
Qərara əsasən, əcnəbi seriallar yalnız 23.00–07.00 vaxt aralığında tam dublyaj olunmuş formada nümayiş oluna biləcək. Bundan əlavə, həftə ərzində hər bir yayımçı 07.00–22.00 arası vaxt aralığında 2 (iki) efir saatı əcnəbi serial yayımlaya biləcək. Yayımçıları yerli serial istehsalına təşviq etmək məqsədilə həftə ərzində həmin vaxt aralığında (07.00-22.00) yayımlanan hər 5 (beş) efir saatı yerli serialdan əlavə 1 (bir) efir saatı əcnəbi serial yayımlanması mümkün olacaqdır.

The meeting of National Television & Radio Council was held.
Members of the Council discussed the issue of providing financial support to private nationwide television and radio broadcasters in accordance with paragraph 2 of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 22, 2020 "On the allocation of additional financial assistance to the press in the Republic of Azerbaijan". As a result of the discussions, it was decided to distribute 3 000 000 (three) million manats allocated from the reserve fund of the President of the Republic of Azerbaijan to the National Television and Radio Council of the Republic of Azerbaijan between the following private nationalwide TV and radio broadcasters:
1. “Lider TV & Radio Azerbaijan” LLC - 500.000 manats
2. “Xazar TV” LLC - 500.000 manats
3. “Azad Azerbaijan” TV & Radio Company - 500.000 manats
4. “ARB 24” LLC - 500.000 manats
5. “Space Independent Television and Radio Company” LLC - 500.000 manats
6. “REAL Analytical Information Center” LLC - 500.000 manats
However, in connection with the proceeding litigation on declaring “Lider TV & Radio Azerbaijan” LLC bankrupt, it was decided that the National Television and Radio Council would pay 400,000 (four hundred thousand) manats of 500,000 (five hundred thousand) manats allocated to “Lider TV & Radio Azerbaijan” LLC equally to “Azercosmos” OJSCo and to “Television Broadcasting and Satellite Communication Production Union”, as well as transferring 100,000 (one hundred thousand) manats to the account of “Lider TV & Radio Azerbaijan” LLC to increase its technical capabilities.
Also the resumption of broadcasting of foreign TV series in the television programs of all terrestrial broadcasters operating in the territory of the Republic of Azerbaijan was discussed. In order to create a competitive environment in the local serial market and stimulate the production of better quality national TV series and serials, it was decided from September 1, 2020 to resume broadcasting of foreign TV series under certain conditions in all terrestrial television programs, regardless of their organizational and legal form.
According to the decision, foreign series will be shown only in completely dubbed form from 11.00 PM to 07.00 AM. In addition, during the week, each broadcaster will be able to broadcast 2 (two) hours of foreign series from 07.00 AM to 10.00 PM. In order to encourage broadcasters to produce local series, it will be possible to broadcast 1 (one) foreign series in addition to the local series every 5 (five) air hours during the week (07.00 AM - 10.00 PM).