Milli Televiziya və Radio Şurasının bəyanatı
Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən televiziya kanallarının efirinin məhdudlaşdırılması praktikası vətəndaşlarda, o cümlədən, media nümayəndələrində müəyyən haqlı suallar doğurur. Bununla bağlı, Milli Televiziya və Radio Şurası ölkə ictimaiyyətinə aşağıdakıları bildirməyi vacib sayır:
1. Yayımçıların efirinin məhdudlaşdırılması praktikası bütün dünyada geniş tətbiq olunur. Belə məhdudlaşdırıcı tədbir Azərbaycan Respublikasının Qanunvericiliyində də ("Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunun 23.1-ci maddəsi) öz əksini tapmışdır ki, bu da, Milli Televiziya və Radio Şurasına "Televiziya və radio yayımı haqqında" Qanunun tələblərinin pozulması hallarında televiziya və radio kanalların fəaliyyətini 1 ayadək müddətə məhdudlaşdırmağa (dayandırmağa) əsas verir.
2. Milli Televiziya və Radio Şurasında yayımçılar tərəfindən qanunvericiliyin tələblərinin pozulması hallarının siyahısı hazırlanmışdır. Hər bir qanun pozuntusuna görə müəyyən sanksiya nəzərdə tutulmuşdur ki, bu ya efirin 1, 3, 6 saat müddətə dayandırılması, yaxud qanunvericiliyə əsasən cərimə sanksiyalarıdır.
3. Son zamanlar yayımçılar tərəfindən törədilən çoxsaylı qanun pozuntuları, əsasən texniki xarakterdə olub teleradio yayımçılarının bu tədbirlərə hazırsızlıqları ilə əlaqədardır. Milli Televiziya və Radio Şurası ümid edir ki, may ayının sonlarına doğru belə qanun pozuntularının sayı azalacaq və ümumilikdə ölkənin teleradio məkanının təkmilləşdirilməsinə xidmət edəcəkdir.
4. Milli Televiziya və Radio Şurası bəyan edir ki, tənzimləyici orqan olaraq bütün yayımçılara bərabər və tərəfsiz münasibət bəsləyərək mövcud qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunması təmin edilməlidir. Şuranın bu mövqeyi həm teleradio yayımçılarının, həm də milyonlarla tamaşaçının marağına xidmət edir.

Statement by National Television and Radio Council.
The practice of suspension of broadcasting of the television channels by National Television and Radio Council raised certain questions among citizens and representatives of the media. In this regard, National Television and Radio Council considers it important to inform the public about the following:
- The practice of suspension of broadcasting of the television channels is widely used in the world. This restrictive measure set out in the Legislation of the Republic of Azerbaijan (Article 23.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On TV and radio Broadcasting") and gives National Television and Radio Council basis to restrict (suspend) the activity of TV channels for up to 1 month in case of violation of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Television and radio Broadcasting”.
- National Television and Radio Council has prepared a list of cases of violations of the law by broadcasters. For each violation of the law, certain sanctions, such as suspension of broadcasting for 1, 3, 6 hours or penalties in accordance with the law exist.
- Numerous recent violations committed by broadcasters are mainly technical in nature and are related to the unpreparedness of broadcasters for these events. National Television and Radio Council hopes that by the end of May the number of such violations will decrease, and this will serve to improve the television and radio sphere of Azerbaijan in general.
- This position of the Council meets the interests of both broadcasters and millions of viewers. The National Television and Radio Council states that compliance with the requirements of existing legislation should be ensured with the equal and impartial attitude of the regulatory body to all broadcasting organizations.