İclasda 1-3 may 2020-ci il tarixlərində ümumrespublika televiziya kanallarının efirinin monitorinqinin nəticələrinə baxılmışdır.
1 may 2020-ci il tarixdə "ATV" televiziya kanalının efirində yayımlanan "Bəzədilmiş duvaq" bədii filmində tütün məmulatından istifadə səhnəsinin aşkar şəkildə yayımlanması ilə "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 40.2.2-1-ci maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Şura həmin Qanunun 23.1-ci maddəsini rəhbər tutaraq "ATV" televiziya kanalının efirində 9 may 2020-ci il tarixdə proqramların yayımının 1 saatlıq müddətədək (saat 10:00-dan saat 11:00-dək) dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir.
3 may 2020-ci il tarixdə "Lider" televiziya kanalının efirində yayımlanan "O qızı tapın" bədii filmində tütün məmulatından istifadə səhnəsinin aşkar şəkildə yayımlanması ilə "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 40.2.2-1-ci maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Şura həmin Qanunun 23.1-ci maddəsini rəhbər tutaraq "Lider" televiziya kanalının efirində 7 may 2020-ci il tarixdə proqramların yayımının 1 saatlıq müddətədək (saat 11:00-dan saat 12:00-dək) dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir.
Həmçinin, 2 may 2020-ci il tarixdə "Space" televiziya kanalının efirində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 383-cü maddəsinin (teleradio proqramlarından istifadə qaydalarını pozma) pozulması faktı ilə əlaqədar kanalın cərimə olunması ilə bağlı Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən inzibati xəta haqqında protokol tərtib olunmuş və müvafiq rayon məhkəməsinə göndərilmişdir.

The meeting of the National Television and Radio Council was held.
At the meeting, the results of monitoring of nationwide television channels on May 1-3, 2020 were examined.
An open demonstration of the scene of tobacco use during the broadcasting of the feature film "Bəzədilmiş duvaq" on the "ATV" channel on May 1, 2020 led to a violation of the requirements of article 40.2.22-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On television and radio broadcasting". Guided by article 23.1 of this law, the Council has adopted a decision to suspend the broadcasting of "ATV" channel for one hour on May 9, 2020 (from 10:00 am till 11:00 am).
An open demonstration of the scene of tobacco use during the broadcasting of the feature film "O qızı tapın" on the "Lider TV" channel on May 3, 2020 led to a violation of the requirements of article 40.2.22-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On television and radio broadcasting". Guided by article 23.1 of this law, the Council has adopted a decision to suspend the broadcasting of "Lider TV" channel for one hour on May 7, 2020 (from 11:00 am till 12:00 pm).
Also, in connection with the fact of violation of Article 383 (violation of the rules on the using of television broadcasting programs) of the Code of Administrative Offenses by the "Space TV" channel on May 2, 2020 National Television and Radio Council drew up a record on administrative violation in connection with imposition of penalty on the channel and sent it to the relevant court.