"Lider TV"-yə və "İctimai TV"-yə xəbərdarlıq olundu.
21 may 2015-ci il tarixdə Milli Televiziya və Radio Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda "Lider TV və Radio Azərbaycan" MMC və "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti" tərəfindən "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərinin pozulması faktı və kabel yayımı sahəsində tənzimləmə məsələləri müzakirə edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın 6.5.3-cü bəndinin tələblərini icra etmədiyinə və Milli Televiziya və Radio Şurasının bununla bağlı tövsiyə və göstərişlərini yerinə yetirmədiyinə, həmçinin, "Televiziya və radio yayımı haqqında" Qanunun 35.2, 35.4, 35.7-ci maddələrinin tələblərini pozduğuna görə "Lider TV və Radio Azərbaycan" MMC-yə xəbərdarlıq elan edilmişdir.
Eyni zamanda "Televiziya və radio yayımı haqqında" Qanunun 35.2, 35.7, 35.8-ci maddələrinin və "İctimai televiziya və radio yayımı haqqında" Qanunun 15.3-cü maddəsinin tələblərini pozduğuna görə "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nə xəbərdarlıq elan edilmişdir.
İclasda, həmçinin, kabel yayımı sahəsindəki mövcud vəziyyət müzakirə olunmuş və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi zərurəti qeyd edilmişdir. "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının 30.2-ci maddəsinə və "Milli Televiziya və Radio Şurası haqqında Əsasnamə"nin 9.1-ci bəndinə uyğun olaraq kabel televiziyası yayımı sahəsində tənzimləmə məsələləri ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul edilmişdir.

Notifications have been issued to "Lider TV" and "Ictimai TV".
National Television and Radio Council held its meeting on 21 may 2015. At the meeting the facts of infringements by "Lider TV and Radio Azerbaijan" LLC and "Public Television and Radio Broadcasting Company" of requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Television and Radio Broadcasting" and the issues of regulation of cable television were discussed.
"Lider TV and Radio Azerbaijan" LLC was issued a notification due to the lack of implementation of requirements of the Article 6.5.3 of State Program "On usage of Azerbaijani language in accordance with new requirements in condition of globalization and development of state language in the country" which had been approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on 9 April 2013, as well as for non fulfilling of recommendations of National Television and Radio Council (NTRC) on this issue and also due to infringements of Articles 35.2, 35.4 and 35.7 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Television and Radio Broadcasting".
At the same time "Public Television and Radio Broadcasting Company" was issued a notification due to infringements of Articles 35.2, 35.7 and 35.8 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Television and Radio Broadcasting" and Article 15.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Public Television and Radio Broadcasting".
At the Meeting the current situation in the field of cable television broadcasting also was discussed and the necessity of improvement of legislation in this sphere was stressed. In accordance with the Article 30.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Television and Radio broadcasting" and the Article 9.1 of the "Regulations on National Television and Radio Council" some decisions in the sphere of regulation of cable television broadcasting were adopted.