Milli Televiziya və Radio Şurası təhsil və elmi-maarifləndirici ümumrespublika televiziya kanalının açılması üçün müsabiqə elan etmişdir.
31.05.2021 18:05
2021-ci il mayın 31-də Milli Televiziya və Radio Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda televiziya və radio yayımı sahəsində mövcud vəziyyət, həmçinin, ümumrespublika televiziya yayımında janr müxtəlifliyi məsələləri müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, hazırda ümumölkə statuslu mövcud 11 televiziya kanalından 2-si idman, 2-si xəbər, 1-i mədəniyyət  və qalan 6-ı isə ümumi janrlıdır.
İnformasiya texnologilarının inkişafı ilə təhsil və elm sahəsinə gələn yenilikləri, son zamanlar elm və təhsil sahəsində baş verən davamlı inkişafı, cəmiyyətin bu sahəyə maraq və diqqətini, ictimaiyyətin və media ekspertlərinin teleradio yayımında elmi-maaridləndirici janra böyük tələbatın olması barədə fikirlərini nəzərə alaraq təhsil və elmi-maarifləndirici istiqamətdə ixtisaslaşmış televiziya kanalının açılması məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
Geniş müzakirələrdən sonra Milli Televiziya və Radio Şurası "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının 25 iyun 2002-ci il tarixli 345-IIQ saylı Qanununun 15-ci maddəsinin tələblərini rəhbər tutaraq ixtisaslaşmış (təhsil və elmi-maarifləndirici) ümumrespublika televiziya kanalının açılması üçün (Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində SD yayım üçün 48-ci TV kanalı, HD yayım üçün 34-cü TV yayım kanalı) 07 iyun 2021-ci il tarixdən 07 iyul 2021-ci il tarixədək müsabiqə elan edilməsi barədə qərar qəbul etmişdir.
İclasda, həmçinin, Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində Azərbaycan Respublikasına məxsus ümumrespublika televiziya proqramlarının və Türkiyə Respublikasının "TRT-1" televiziya kanalının yayım paketlərində olan siyahısının yenilənməsi barədə qərar qəbul edilmişdir.

National Television and Radio Council has announced a competition for the opening of scientific-educational nationwide TV channel.
31.05.2021 18:05
On May 31, 2021, the meeting of National Television and Radio Council was held. The current situation in the field of television and radio broadcasting, as well as the issues of genre diversity in the national television broadcasting were discussed at the meeting. It was noted that 2 of 11 TV channels are sports channels, 2 are news channels, 1 is cultural channel and other 6 are general genres channels.
Taking into account the innovations in education and science with the development of information technologies, the development that has taken place in these areas recently, the interest and attention of society to these areas, as well as the opinion of the public and media experts about the great demand for the scientific and educational genre in broadcasting, it was considered expedient to open a scientific-educational TV channel.
Following the wide discussions and guided by the requirements of Article 15 of the Law of the Republic of Azerbaijan No. 345-IIQ of June 25, 2002 "On Television and Radio Broadcasting", it was decided to announce the competition from June 07, 2021 to July 07, 2021 for the opening of a specialized (scientific-educational) nation-wide TV channel (48th TV channel for SD broadcasting and 34th TV broadcasting channel for HD broadcasting in Baku and Absheron Peninsula).
At the meeting it was also decided to update the list of nation-wide television programs of the Republic of Azerbaijan and the TRT-1 television channel of the Republic of Turkey in the broadcasting packages in the city of Baku and the Absheron Peninsula.