Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir
10 aprel 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq audiovizual media fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı Şuraya daxil olan müraciətlər müzakirə olunmuşdur.
Müzakirələrin yekunu olaraq "Kaspian Telekom" MMC-nin "Ailə TV" universal platforma operatorunun paketlərində abunəçilərə təqdim olunan "Ailə Cinema" sifarişli yayım xidmətinə görə, habelə həmin paketlərdə yayımı həyata keçirilən "Ailə Kinozal" film-kino janrlı televiziya kanalına görə "Kaspian Telekom" MMC-yə müvafiq olaraq sifarişli yayım xidməti provayderi (xidmətin adı "Ailə Cinema" olmaqla) və peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı (televiziya redaksiyasının adı "Ailə Kinozal" olmaqla) lisenziyalarının verilməsi haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
Bundan başqa, "Konnekt" QSC-nin müvafiq müraciətləri əsasında "Connect TV" universal platforma operatorunun paketlərində yayımı həyata keçirilən "CTVHD", "CTVHD1" və "CTVHD2" film-kino janrlı televiziya kanallarına görə "Konnekt" QSC-yə peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı (televiziya redaksiyalarının adları "CTVHD", "CTVHD1" və "CTVHD2" olmaqla) lisenziyalarının verilməsi haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
İclas zamanı, həmçinin, operatorluq fəaliyyətinin (xarici televiziya kanallarının retranslyasiyası üzrə) həyata keçirilməsi üçün Şuraya daxil olan müraciətlərə də baxılmışdır. Müzakirələrdən sonra "Boss Group" MMC-yə (xidmətin adı "Boss Group"), "Gamma Sky-Net" MMC-yə (xidmətin adı "Gamma TV"), "TVNet Telecom" MMC-yə (xidmətin adı "TVNet") və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs Bayramov Orxan Akif oğluna (xidmətin adı "Xan TV") universal platforma operatoru lisenziyalarının verilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunmuşdur.
İclasda audiovizual yayım fəaliyyətinin həyata keçirilmədiyi təsbit olunmuş fakta və ya lisenziya sahibinin Şuraya ünvanladığı rəsmi ərizəyə əsasən "Caspium Group" MMC-yə, "Media Art" şirkətinə və "Metronet" MMC-yə verilmiş lisenziyaların ləğv edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
İclasın yekununda ləğv edilmiş Milli Televiziya və Radio Şurası tərəfindən verilmiş lisenziyaların onu hüquqi varisi olan Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən "Media haqqında" Qanununa əsasən yeni audiovizual media fəaliyyətlərinə uyğun lisenziyalarla əvəz olunması prosesi də müzakirə olunmuş və lisenziyaların yenilənməsi üçün Şuraya hələ də sənədlərini təqdim etməmiş subyektlərə ("Fibernet" MMC, "İTTNet" MMC, "Sham" MMC, "Farrukh Teleradio" MMC, "RA Technologies" MMC, "Albax TV" MMC, "Azol TV" MMC, "Orbita TV" MMC, f/ş Qasımov Möhsün Hüseyn oğlu) sonuncu xəbərdarlıq edilmişdir.

The meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held
The meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan (hereinafter – "The Council") was held on April 10, 2023. The meeting considered the appeals received by the Council regarding the implementation of audiovisual media activities in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media".
Following the discussions, according to the decisions of the Council "Kaspian Telekom" LLC were granted VOD Service Provider License for the VOD service "Aila Cinema" and Platform Broadcaster (not performing satellite transmission) License for the television channel "Aila Kinozal" provided to subscribers of universal platform operator "Aila TV".
Then, based on the relevant applications submitted to the Council, it was decided to grant "Konnekt" CJSC Platform Broadcaster (not performing satellite transmission) Licenses for television channels in film-cinema genre "CTVHD", "CTVHD1" and "CTVHD2" provided to subscribers of universal platform operator “Connect TV”.
During the meeting, new applications received by the Council for the implementation of operator activity (retransmission of foreign television channels) were also considered. After the discussions, relevant decisions were made regarding the issuance of Universal Platform Operator Licenses to "Boss Group" LLC (name of the operator - "Boss Group"), "Gamma Sky-Net" LLC (name of the operator - "Gamma TV"), "TVNet Telecom" LLC (name of the operator – "TVNet") and to the natural person Bayramov Orkhan Akif (name of operator - "Xan TV").
At the meeting, the Council also adopted decisions to revoke the licenses issued to "Caspium Group" LLC, "Media Art" company and "Metronet" LLC for lack of audiovisual broadcasting activity or on the basis of an official application sent to the Council from the license holder.
At the end of the meeting the process of replacing the licenses issued by the abolished National Television and Radio Council with the new licenses issued by its successor, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan according to the Law "On Media" was also discussed. The legal entities ("FiberNet" LLC, "ITTNet" LLC, "Sham" LLC, "Farrukh Teleradio" LLC, "RA Technologies" LLC, "Albax TV" LLC, "Azol TV" LLC, "Orbita TV" LLC) and natural person Gasymov Mohsun Huseyn that have not yet submitted documents to the Council for license replacement were given a final warning.