“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin media siyasəti və müasir Azərbaycan mediası” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
08.05.2023 16:02
8 may 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş "Ümummilli Lider Heydər Əliyevin media siyasəti və müasir Azərbaycan mediası" mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Dövlət Himninin səsləndirilməsindən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov qeyd etmişdir ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev medianın işini, jurnalist əməyini daim yüksək qiymətləndirmiş, jurnalist peşəsinə hər zaman dərin hörmət bəsləmiş, mətbuat işçiləri ilə yaxın təmasda olmuş, onların problemləri ilə maraqlanmış və heç vaxt köməyini əsirgəməmişdir. O vurğulamışdır ki, Ümummilli Liderin siyasətini və ənənələrini müasir dövrün tələblərinə uyğun uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev medianın inkişafına əlverişli şərait yaradılmasını dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirmiş, bu böyük etimad media nümayəndələrinin də öz peşəkar missiyalarını həyata keçirməkdə məsuliyyətini artırmışdır.
Ümummilli Liderin demokratiyanın mühüm prinsiplərindən olan söz və məlumat azadlığına, eləcə də medianın inkişafına diqqət və qayğısından bəhs edən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov bildirmişdir ki, məhz Ulu Öndərin 1998-ci ildə senzuranın ləğv edilməsi haqqında məlum fərmanından sonra bir sıra qanunvericilik aktları qəbul olunmuş, Avropa standartlarına uyğun müstəqil tənzimləyici qurum olan Şura yaradılmış, televiziya və radio yayımının tənzimlənməsi sferası tam yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və audiovizual media bazarında münbit şəraitin yaranması yeni televiziya və radio yayımçılarının yaranmasına və bu sahənin yeni formaya qədəm qoymasına imkan yaratmışdır.
Konfransda çıxış edən YAP Sədrinin müavini - Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov bildirmişdir ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə milli etimad əsasında - xalqın iradəsi ilə hakimiyyətə gəlməsindən sonra bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, media sahəsində də islahat xarakterli məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilmiş, bu istiqamətdə əsaslı - müsbət dəyişikliklər baş vermişdir. Xüsusilə vurğulanmışdır ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Zəfər yürüşünə çıxan igid əsgər və zabitlərimizin unudulmaz qəhrəmanlıqları ilə yanaşı, arxa cəbhədə - ideoloji və təbliğat müstəvisində mübarizə aparan dəyərli qələm sahibləri - vətənpərvər və peşəkar jurnalistlərimiz Azərbaycanın mənafelərini qətiyyətlə qorumuş, həqiqi reallıqları beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaqla erməni yalanlarını ifşa etmişlər.
Giriş nitqlərindən sonra "Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan mediası" adlı videoçarx nümayiş olunmuşdur. Daha sonra panel sessiya işinə başlamışdır.
Panel sessiyada moderatorluq edən "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin sədrinin müavini Rafiq Həşimov Ulu Öndərin siyasi iradəsi və böyük səyləri nəticəsində Azərbaycanda plüralizmi, söz və məlumat azadlığını məhdudlaşdıran süni maneələrin aradan qaldırıldığını qeyd etmişdir.
Panel sessiyada çıxış edən Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu Heydər Əliyev siyasətində media azadlığı və kütləvi siyasi şüur məsələsinə toxunmuş, Azərbaycanda media azadlığının konstitusion əsaslarından bəhs edərək medianı ictimai rəyi formalaşdıran universal vasitə kimi qiymətləndirmişdir.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid öz çıxışında bildirmişdir ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli jurnalistikamızın inkişafı sahəsində ən böyük tarixi xidmətlərindən biri 1998-ci ildə KİV üzərində senzuranın tamamilə ləğv edilməsi idi. O, əlavə etmişdir ki, Ulu Öndərimiz cəmiyyətdə jurnalistlərə münasibətin formalaşmasında mühüm rol oynamış, bütün ölkə jurnalistləri Heydər Əliyevi təkcə ölkə başçısı kimi deyil, həm də bir dost, onların zəhmətinə qiymət verən yaxın sirdaş kimi qəbul etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının üzvü Telli Pənahqızı Heydər Əliyevin görkəmli lider və vətəndaş kimi atdığı addımların müstəqil Azərbaycanın güclənməsində, eləcə də savadlı, peşəkar və xalqını sevən gənclərin, o cümlədən peşəkar jurnalistlərin yetişməsində vacib rol oynadığını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırmşdır.
"Xalq qəzeti"nin baş redaktoru Əflatun Amaşov vurğulamışdır ki, Ümummilli Lider tərəfindən mətbuat orqanlarının azad fəaliyyətinə yaradılan şərait, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər ölkədə fikir plüralizminin genişləndirilməsinə, söz və fikir azadlığının qorunması sahəsində əsaslı irəliləyişlərə şərait yaratmışdır.

A conference themed "Media policy of National Leader Haydar Aliyev and modern Azerbaijan media" was held
On May 8, 2023 the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan jointly held a conference themed "The Media Policy of National Leader Haydar Aliyev and modern Azerbaijan media" dedicated to the 100th anniversary of National leader Haydar Aliyev.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded, the memory of National Leader Haydar Aliyev and the Patriotic War martyrs were commemorated with a 1-minute silence.
The Executive Director of the Media Development Agency, Ahmad İsmayilov, who delivered the opening speech at the conference, noted that National Leader Haydar Aliyev always appreciated the work of the media and the work of journalists, always had deep respect for the journalist profession, was in close contact with press workers, was interested in their problems, and he never spared his help.
He emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who successfully continued the policies and traditions of the National Leader in accordance with the requirements of the modern era, defined the creation of favorable conditions for the development of the media as one of the priority directions of the state policy, and this great trust increased the responsibility of the media representatives in carrying out their professional missions.
Talking about the National Leader's attention and concern for the freedom of speech and information, which are important principles of democracy, as well as the development of the media, the Chairman of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov said that it was after the Great Leader's well-known decree on the abolition of censorship in 1998 that a number of legislative acts were adopted, the Council, acting as an independent regulatory body in line with European standards has been established, and the sphere of television and radio broadcasting regulation has entered a completely new stage. Ismat Sattarov emphasized that the development of information and communication technologies and the creation of favorable conditions in the audiovisual media market allowed the creation of new television and radio broadcasters and made this field enter a new form.
Tahir Budagov, Deputy Chairman of the ruling New Azerbaijan Party, said that after National Leader Haydar Aliyev came to power in 1993 based on national confidence and with the will of the Azerbaijani people, reforms were carried out in the field of media as in all directions, and fundamental and positive changes took place in the field of media. He emphasized that along with the unforgettable heroism of Azerbaijani soldiers and officers under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, patriotic and professional journalists resolutely protected the interests of Azerbaijan. He added that during the Patriotic War, Azerbaijani journalists exposed Armenian lies by delivering the realities to the world community.
Thereafter, the conference featured the screening of a video entitled "National Leader Haydar Aliyev and Azerbaijan Media".
Rafig Hashimov, Deputy Chairman of CJSC "Azerbaijan Television and Radio Programs", who moderated a panel session, noted that thanks to the political will and huge efforts of the national leader, artificial obstacles to pluralism, freedom of speech and information in Azerbaijan have been lifted.
Speaking at the panel session, Hikmat Babaoglu, a member of the Milli Majlis, touched upon the issue of media freedom and mass political consciousness in Haydar Aliyev’s policy. Talking about the constitutional foundations of media freedom in Azerbaijan, he assessed the media as a universal tool that shapes public opinion.
Rashad Majid, сhairman of the Azerbaijan Press Council, stressed that one of the greatest historical merits of National Leader Haydar Aliyev in the development of national journalism was the complete abolition of media censorship in 1998. Highly valuing the national leader’s important role in the formation of attitude towards journalists in the society, he noted that all journalists in the country recognized Haydar Aliyev not only as the head of state but also as a friend and a close confidant who appreciated their work.
Telli Panahkizi, a member of the Audiovisual Council, pointed out that the steps taken by Haydar Aliyev as an outstanding leader and citizen played an important role in the strengthening of independent Azerbaijan, as well as in the development of educated and professional young people, including professional journalists.
Aflatun Amashov, Editor-in-Chief of "Xalq newspaper", emphasized that the conditions created by the national leader for the free activity of media outlets and the measures taken to improve the legislative framework paved the way for the expansion of pluralism of opinion in the country and the achievement of substantial progress in the field of protection of freedom of speech and opinion.