Oslo şəhərində Avropa audiovizual tənzimləyicilərinin platforması olan EPRA-nın 57-ci Toplantısı keçirilmişdir
Audiovizual media üzrə Tənzimləyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) 57-ci Toplantısı 31 may - 02 iyun 2023-cü il tarixlərində Norveç Krallığının Oslo şəhərində keçirilmişdir.
Avropanın ən nüfuzlu audiovizual media tənzimləyicilərinin şəbəkəsi olan EPRA-nın bu toplantısına 47 Avropa dövlətindən 55 audiovizual media üzrə tənzimləyici təşkilatın, həmçinin, Avropa Komissiyasının, ATƏT-in Media Azadlığı Bürosunun, Avropa Şurası tərkibində fəaliyyət göstərən Media Bölümünün, Avropa Audiovizual Media üzrə Tənzimləyicilər Qrupunun (ERGA), Avropa Audiovizual Rəsədxanasının 160-a yaxın nümayəndə və eksperti qatılmışdır. 2007-ci ildən EPRA-nın tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını toplantıda Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov və Şura Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova təmsil etmişlər.
Toplantının ilk günündə şəbəkə daxilində mövcud olan ümumi məsələlər, üzv dövlətlərdə baş vermiş yeniliklər və bununla bağlı məruzələr dinlənilmiş, EPRA platformasının tərəfdaşları ilə müxtəlif layihələr və onların icra vəziyyətləri müzakirə olunmuşdur.
Daha sonra EPRA-nın prezidenti və 4 vitse prezidenti vəzifələrinə olan namizədlərin təqdimatı keçirilmişdir. Hər bir vəzifə üçün ayrıca olaraq keçirilmiş səsvermə nəticəsində Norveç Media Təşkilatının (Medietilsynet) baş direktoru Mari Velsand prezident vəzifəsinə, Böyük Britaniyanın OFCOM tənzilməyici qurumunun rəsmisi Maria Donde, İrlandiya Media Tənzimləyici Komissiyasının rəsmisi Stefani Komey, Rumıniya Milli Auidiovizual Şurasının sədr müavini Valentin Aleksandru Jukan və Slovakiya Media Xidmətləri üzrə Tənzimləyici Şuranın rəsmisi Stanislav Mateyka isə vitse prezident vəzifələrinə seçilmişlər.
Toplantının birinci günündə "Media məzmununun istehlakçılara çatdırılmasının gələcək perspektivləri", ikinci günündə isə "İctimai rifah üçün media və informasiya - İctimai Xidmət Mediası" mövzularında plenar sessiyalar təşkil olunmuşdur. Bundan əlavə, Avropa məkanında media istehlakının yeni formaları və bundan irəli gələn təhdidlər, dezinformasiya və təhrif olunmuş informasiya ilə mübarizəyə dair müzakirələr keçirilmişdir.
EPRA-nın növbəti 58-ci Toplantısı 2023-ci ilin oktyabr ayında Ruminiyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçiriləcəkdir.

The 57th meeting of the European Platform of Audiovisual Media Regulatory Authorities (EPRA) was held in Oslo
From May 31 to June 02, 2023 the 57th meeting of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) in the field of audiovisual media was held in Oslo, Norway.
The meeting of the EPRA platform, the most influential network of audiovisual media regulators in Europe, was attended by about 160 representatives and experts from 55 organizations regulating audiovisual broadcasting from 47 European states, as well as the European Commission, the OSCE Office on Freedom of Media, the Media Division of the Council of Europe, the European Group of Audiovisual Media Regulators (ERGA), The European Audiovisual Observatory. The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, which has been a full member of EPRA since 2007, was represented at the meeting by the Head of the Office, Fazil Novruzov, and the Deputy Head of the Department of Law and International Cooperation of the Council, Jamila Gahramanova.
On the first day of the meeting, general questions and reports were heard concerning the problems existing in the network, innovations that have occurred in the member states, as well as various projects with partners of the EPRA platform and the stages of their implementation were discussed.
Later, the candidates for the positions of EPRA president and 4 vice-presidents were presented. As a result of a separate vote for each position, Marie Velsand, Director General of the Norwegian Media Organization (Medietilsynet) was elected president. Maria Donde, representative of the UK regulatory body OFCOM, Stephanie Comey, representative of the Irish Media Regulatory Commission, Valentin Alexandru Jucan, vice-president of the National Audiovisual Council of Romania and Stanislav Matejka, representative of the Slovak Media Services Regulatory Council, were elected as vice-presidents.
On the first day, a plenary session on "The future of content delivery" was organized. The second day of the session was devoted to "Media and Information for the Public Good - Public Media”. Discussions were also held on new forms of media consumption and the resulting threats, misinformation and distorted information in the European media landscape.