Ümumölkə və peyk televiziya kanallarında reklam qanunvericiliyinə riayət olunması sahəsində vəziyyətə dair görüş keçirilmişdir
07.11.2023 18:18
07 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə televiziyada reklam qanunvericiliyinə riayət olunması sahəsində vəziyyətə həsr olunmuş görüş keçirilmişdir. Görüşdə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət XidmətininMedianın İnkişafı Agentliyinin rəhbər və məsul nümayəndələri, ümumölkə yerüstü və peyk yayımlı televiziya kanallarının reklam üzrə rəhbərləri, mediada reklam üzrə ixtisaslaşan reklam agentliklərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Daha sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Şura sədri İsmət Səttarov görüşün məqsədi, televiziya yayımında reklam qanunvericiliyinə riayət olunması ilə bağlı ümumi vəziyyətdən danışmışdır. Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisinin müavini Cəfər Babayev sözügedən mövzu ilə bağlı fikirlərini bildirərək iki qurum arasında 2022-ci ildə imzalanmış "Birgə Tədbirlər Planı"nın əhəmiyyətindən, bu planın yerinə yetirilməsi vəziyyətindən, aparılmış birgə monitorinqlər haqqında məlumat vermişdir.
Şura Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov geniş təqdimatla çıxış edərək bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tələblərindən danışmış, televiziya və radioda reklamın xüsusiyyətləri, televiziya kanallarında son 1 ildə baş vermiş reklam pozuntuları və tətbiq olunmuş sanksiyalar haqqında məlumat vermişdir.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin Haqsız rəqabət və reklam qanunvericiliyinə nəzarət şöbəsinin müdiri Şahin Nağıyev televiziya yayımında gizli və qeyri-dəqiq reklam hallarının son aylarda azalmasının müşahidə edildiyini bildirmiş, televiziya yayımçıları tərəfindən verilən sualları cavablandırılmışdır. Tədbir müzakirə formatında davam etmişdir.

The meeting dedicated to the current situation in the field of compliance with advertising legislation on national and satellite television channels was held
On November 07, 2023 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan organized meeting with television broadcasters dedicated to the current situation regarding compliance with the legislation on advertising by television channels.
The meeting was attended by heads and responsible representatives of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, the Media Development Agency, advertising managers of national terrestrial and satellite television channels, responsible persons of advertising agencies specializing in media advertising.
In his opening speech, Ismat Sattarov, the Chair of the Council, spoke about the purpose of the meeting and the general situation regarding compliance with advertising legislation in broadcasting. Jafar Babayev, Deputy Head of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, also commented on the issue, spoke about the importance of the "Joint Action Plan" signed by the two structures in 2022, and provided information on the current status of the plan's implementation and joint monitoring.
Nemat Javadov, Head of the Department of Law and International Cooperation of the Council, gave a detailed presentation, spoke about the requirements of the current legislation in this area, informed about the peculiarities of advertising on television and radio, as well as violations of advertising on television channels in the last 1 year and the sanctions imposed.
Shahin Nagiyev, Head of the Department for Supervision of Unfair Competition and Advertising Legislation of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, said that in recent months there has been a decrease in cases of hidden and inaccurate advertising in broadcasting and answered the questions from broadcasters. The event continued in a discussion format.