Bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunan müşavirə keçirilmişdir
08 avqust 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunan müşavirə keçirilmişdir.
Müşavirədə açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov bildirmişdir ki, media subyektlərinin seçkilərin işıqlandırılmasındakı rolu olduqca vacibdir və onlardan böyük gözləntilərimiz var.
Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov çıxışı zamanı qeyd etmişdir ki, ölkəmizin siyasi mühiti üçün xarakterik olan demokratik və şəffaf seçkilərin işıqlandırılması prosesində iştirak edən media subyektlərinin peşəkarlıq funksiyasını uğurla yerinə yetirməsi üçün bütün lazımi şərait yaradılmışdır. O bildirmişdir ki, Agentlik seçki prosesini işıqlandıran media nümayəndələri ilə mütəmadi qarşılıqlı əlaqədədir və onların suallarını operativ qaydada cavablandırmaq üçün MSK ilə koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərməkdədir.
Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov qeyd etmişdir ki, seçkiqabağı təşviqat üçün ayrılan pulsuz efir vaxtının ümumi həcmi həftədə 3 saatdan az olmamalıdır. Təqdim edilən pulsuz efir vaxtı qeydə alınmış namizədlər arasında bərabər şərtlərlə və bərabər həcmdə bölünür. Pulsuz efir vaxtı daha geniş auditoriyanın baxması mümkün olan vaxtda ayrılmalıdır. Seçkiqabağı materialların efirə çıxma vaxtı və tarixi müvafiq seçki komissiyasının yayımçının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən püşkatma ilə müəyyənləşdirilir.
Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid müşavirədə parlamentə seçkilərlə əlaqədar Mətbuat Şurasında "Qaynar xətt" yaradılacağını diqqətə çatdırmışdır.
Açılış nitqlərindən sonra MSK-nın üzvləri Milli Məclisə seçkilərdə seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələri, ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələrini əhatə edən təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Aparıcı media subyektlərinin rəhbərləri və nümayəndələrinin bilavasitə iştirakı ilə keçirilən tədbirdə seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, habelə seçki prosesinin müxtəlif mərhələlərində peşəkar media fəaliyyətinin təşkili barədə dolğun məlumat verilmiş, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılmışdır. Media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə sərbəst fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsinə və məlumatlılığının artırılmasına hədəflənən müşavirə, jurnalistləri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirildikdən sonra öz işini yekunlaşdırmışdır.

A meeting dedicated to equal pre-election campaigning opportunities and the basics of the activities of media entities in the elections to the Milli Majlis was held
On August 08, 2024 a meeting dedicated to pre-election campaign opportunities and the basics of media subjects' activity in the Milli Majlis elections was held under the joint organization of the Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and the Press Council of Azerbaijan.
Addressing the meeting, Mazahir Panahov, Chairman of the CEC, highlighted the role of media entities in covering elections, noting that they have high expectations from them.
Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, stated in his speech that all required conditions have been established to allow media entities, which cover the democratic and transparent elections characteristic of our country's political landscape, to effectively fulfill their professional roles. He noted that the Agency regularly interacts with media representatives covering the election process and works in coordination with the CEC to respond promptly to media representatives’ questions.
Ismat Sattarov, Chair of the Audiovisual Council, emphasized that the total amount of free airtime allocated for pre-election campaigning should be at least 3 hours per week. Provided free airtime is distributed among the registered candidates on equal terms and in equal amounts. Free airtime should be scheduled at times when it can reach the widest audience. The time and date for broadcasting of pre-election materials are determined by a draw, conducted by the relevant election commission with the participation of the broadcaster's representatives.
Rashad Majid, Chairman of the Press Council, mentioned that a "hotline" would be established at the Press Council in connection with the parliamentary elections.
After the opening speeches, the members of the CEC delivered presentations outlining the general requirements for pre-election campaigning in the Milli Majlis elections, the campaigning subjects, their rights and responsibilities, as well as the role and duties of media entities in both paid and free campaigning.
The event, held with the direct participation of heads and representatives of major media entities, provided full information on the publicity of the electoral process, ensuring openness and transparency, as well as the organization of professional media activity at various stages of the election process. The event also included discussions and exchanges of views on the topic. The meeting, aimed at further improving the free activity of media entities in the Milli Majlis elections and raising their awareness, concluded its work after clarifying the issues of interest to journalists.