Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədrinin brifinqi keçirilmişdir
14 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarovun brifinqi keçirilmişdir. Birfinqdə ölkənin 30-dan artıq televiziya, radio, informasiya agentlikləri və xəbər saytlarının nümayəndələri iştirak etmişlər.
Brifinq zamanı Audiovizual Şuranın sədri jurnalistlərə 2024-cü ilin hesabat xarakterli məlumatlarını çatdırmış, keçən il ərzində icra edilən işlərdən və 2025-ci ildə planlaşdırılan fəaliyyətdən bəhs etmişdir. İsmət Səttarov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasının ərazisində radioyayım şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması haqqında" müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq görülmüş işlər barədə, o cümlədən mövcud yayım stansiyalarının maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması, dayanıqlı fəaliyyətinin təmin edilməsini dəstəkləyən zəruri infrastrukturun yaradılması istiqamətində atılmış addımlardan danışmışdır.
Daha sonra ölkəmizdə televiziya və radio yayımının tənzimlənməsi sahəsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan fəaliyyət metodunun tətbiq edildiyini, bu istiqamətdə addımlar atıldığını, növbəti illərdə də həmin işlərin genişləndiriləcəyini diqqətə çatdırmışdır.
İsmət Səttarov Audiovizual Şura tərəfindən vətəndaş şikayətlərinin cavablandırılması, aparılan monitorinq və alınan şikayətlər əsasında həyata keçirilmiş hüquqi tədbirlərdən, Azərbaycan televiziyasının maliyyə çətinliklərindən, dövlət tərəfindən audiovizual yayımçılara göstərilən dəstəkdən, dövlət sifarişi əsasında proqramların istehsalı ilə bağlı Medianın İnkişafı Agentliyi ilə Audiovizual Şuranın birgə keçirdiyi müsabiqə və onun müsbət nəticələrindən, ümumölkə statuslu kanalların proqramlarının janr bölgüsündən, 2024-cü il ərzində yayımlanmış sosial çarxlardan, milli seriallar və cizgi filmlərinin yayımı sahəsində mövcud vəziyyətdən, əlilliyi olan şəxslərin televiziyadan istifadə imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən də bəhs etmişdir.

Briefing of the Chairman of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Held
On February 14, a briefing was held by İsmət Səttarov, the Chairman of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by representatives from over 30 television channels, radio stations, news agencies, and online news platforms.
During the briefing, the Chairman provided journalists with a report on the activities of the Audiovisual Council in 2024, highlighting the work carried out over the past year and the planned initiatives for 2025. İsmət Səttarov spoke about the implementation of the Presidential Decree on Allocating Financial Resources for Expanding the Radio Broadcasting Network in Azerbaijan, detailing the improvement of existing broadcasting stations' infrastructure, enhancement of their material-technical base, and measures taken to ensure stable operation.
Furthermore, he emphasized the application of international best practices in regulating television and radio broadcasting in the country, noting that steps have been taken in this direction and will continue to be expanded in the coming years.
İsmət Səttarov also discussed several key topics, including:
- Handling citizen complaints and the legal actions taken by the Audiovisual Council based on monitoring and received complaints.
- Financial challenges of Azerbaijani television channels and the state support provided to audiovisual broadcasters.
- The competition jointly organized by the Media Development Agency and the Audiovisual Council for producing programs under state orders and its positive outcomes.