23 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün “Mediada insan hüquqlarının qorunması prinsipləri” mövzusunda seminar-təlim təşkil etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Universitetin Jurnalistika fakültəsinin dekan müavini Samir Xalidoğlu Audiovizual Şura ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında üç ildir uğurla davam edən əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Daha sonra Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev Şuranın fəaliyyət istiqamətləri, audiovizual media subyektləri, həmçinin, görülən işlər barədə tələbələrə ətraflı məlumat vermişdir. Taleh Quliyev Şuranın təşkil etdiyi maarifləndirici tədbirlər haqqında danışmışdır.
Seminarın növbəti mərhələsində Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Mediada insan hüquqlarının qorunması prinsipləri" mövzusunda geniş təqdimat etmişdir. Ayxan Sadıqlı tələbələrə audiovizual media subyektləri və onlarının fəaliyyətində insan hüquqlarının qorunması, bu sahədə qanunvericiliyin tələbləri və icra mexanizmləri ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir.
İnteraktiv şəkildə davam edən seminar tələbələri maraqlandıran sualların cavablandırılması və real hadisələr-nümunələrin izahı ilə davam etmişdir.
Qeyd edək ki, BDU-də mütəmadi olaraq təşkil edilən seminarlar Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Medianın İnkişafı Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq keçirilir.

The Audiovisual Council organized next seminar for the students of Baku State University
On May 23, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan organized a training seminar on the topic "Principles of Human Rights Protection in the Media" for the students of the Faculty of Journalism of Baku State University.
First, Samir Khalidoglu, deputy dean of the Faculty of Journalism of BSU, emphasized the importance of the three-year-long cooperation with the Audiovisual Council.
Then, Taleh Guliyev, head of the Communication Sector of the Audiovisual Council, provided students with detailed information about the Council’s areas of activity, audiovisual media entities, as well as the work carried out by the Council. He also spoke about the awareness-raising initiatives organized by the Council.
Next, Aykhan Sadigli, chief adviser of the Department of the Law and International Cooperation of the Audiovisual Council, delivered a comprehensive presentation on the topic "Principles of Human Rights Protection in the Media". He provided students with detailed information regarding the audiovisual media entities and protection of human rights in their activities, as well as the relevant legal requirements, and the mechanisms for their implementation. The seminar continued in an interactive format, featuring answers to students’ questions and explanations based on real-life cases and examples.