Audiovizual Şura onlayn iclasında “ARB” televiziya kanalına xəbərdarlıq etdi
26 may 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmiş və "ARB" televiziya kanalının efirində 21 may 2025-ci il tarixdə yayımlanan "Elgizlə izlə" proqramı zamanı səsləndirilən fikirlər müzakirə olunmuşdur.
Qeyd olunan proqramda kişi-qadın, ailə münasibətləri mövzusunda müzakirələr zamanı aparıcı və qonaq tərəfindən "Qadını özbaşına buraxmaq olmaz. Bunu qadınlar özləri də etiraf edirlər ki, qadını ki, özbaşına buraxdın, evin yıxıldı. Qurtardı e...", "Ümumiyyətlə deyirlər ki, qadını tanımaq üçün qadına pul vermək lazımdı və bir də azadlıq vermək lazımdı. Onda siz qadını çox yaxşı tanıyacaqsız...", "Azadlıq da ver, pul da ver. O qadının sonra əl-ayağını yığışdırmaq olar? Pulu da verəsən, azadlığı da verəsən..." fikirləri səsləndirilmişdir.
Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu fikirlər "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü maddəsinin pozulması kimi, yəni cinsi (gender) ayrıseçkiliyinin təbliği kimi qeydə alınmış, daha sonra müvafiq prosedurlara uyğun olaraq həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Şura üzvləri məsələni diqqətlə müzakirə etmiş və yekdilliklə bu dialoqun cinsi ayrıseçkiliyin təbliği kimi təfsir olunması qənaətinə gəlmişlər. Sonda Audiovizual Şuranın üzvləri "ARB" kanalına xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmiş, bütün yayımçılardan belə müzakirələr zamanı qanunvericiliyin tələblərini əsas tutmaları tələb olunmuşdur.

The Audiovisual Council has issued a warning to the “ARB” television channel at its online meeting
On May 26, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting to discuss statements made during the “Elgizle izle” program broadcast on the "ARB" television channel on May 21, 2025.
In the mentioned program, during a discussion on male-female and family relations, the host and a guest expressed the following opinions: "A woman cannot be left uncontrolled. Women themselves admit this - if you give her freedom, the family is destroyed. That's it, the end...", "In general, they say that to get to know a woman, you have to give her money and freedom. Then you will understand who she really is...", "Give her money and freedom. And then can you stop her? If you give a woman both, you won't be able to stop her...".
The specialists of the Department for Monitoring and Analysis of audiovisual programs of the Council’s Office identified these statements as a violation of Article 14.1.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", classifying them as promoting gender-based discrimination. Subsequently, in accordance with relevant procedures, this violation was also confirmed by the lawyers of the Audiovisual Council.
After thorough discussion, the members of the Council unanimously agreed that the dialogue should be interpreted as promoting gender-based discrimination. As a result, the Audiovisual Council issued a warning to the "ARB" television channel and emphasized that all broadcasters must strictly adhere to the requirements of the law when addressing such topics in their programs.