Hipnoz və bioenerji təsirlərinin müalicəvi xassələrinin reklamına görə “ATV” kanalına xəbərdarlıq edilmişdir
26 noyabr 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmişdir. İclasda "ATV" televiziya kanalının efirində 13 noyabr 2025-ci il tarixdə yayımlanan "Gün ortası" proqramında baş vermiş hal müzakirə olunmuşdur.
Qeyd olunan proqramda qonaq qismində dəvət edilmiş şəxs studiyada aparıcıya məsafədən "enerji ötürmə" üsulunu tətbiq etmiş, aparıcı isə seansdan sonra bu hərəkətləri müsbət formada qiymətləndirmişdir.
Audiovizual Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu fikirlər "Reklam haqqında" Qanunun 29.8-ci maddəsinin (kütləvi müalicəvi seansların, hipnoz metodlarının, psixi və bioenerji təsirlərin müalicəvi xassələrinin reklamına yol verilmir) pozulması kimi qeydə alınmışdır. Həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu kimi təsdiq olunmuşdur.
Audiovizual Şuranın üzvləri məsələni ətraflı müzakirə etmiş və yekdilliklə belə qənaətə gəlmişlər ki, proqramda nümayiş etdirilən məsafədən "enerji ötürmə seansı" və aparıcının bu "seans"a müsbət reaksiyası həmin üsulun müalicəvi xüsusiyyətə malik olması barədə təsəvvür yarada bilər. Bu isə, "Reklam haqqında" Qanunun 29.8-ci maddəsində təsbit olunan – kütləvi müalicəvi seansların, hipnoz metodlarının, psixi və bioenerji təsirlərin müalicəvi xassələrinin reklam edilməsinə yol verilməməsi tələbinin pozulması kimi qiymətləndirilmişdir. Həmçinin, aparıcının nümayiş olunan hərəkətlərin mümkün müalicəvi təsirinə dair fikirləri təşviq edən ifadələr işlətməsi, faktiki olaraq qanunvericiliyin qeyd olunan normasına zidd olaraq belə təsirlərin reklamına şərait yaradan hal kimi dəyərləndirilmişdir.
Sonda Audiovizual Şuranın üzvləri kanalın efirində belə pozuntunun ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq "ATV" televiziya kanalına xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmiş, bütün yayımçılardan proqramların yayımı zamanı qanunvericiliyin tələblərini əsas tutmaları tələb olunmuşdur.

A warning was issued to “ATV” television channel for advertising the healing properties of hypnosis and bioenergy effects
An online meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held on November 26, 2025. At the meeting, the case in the “Gun ortasi” program broadcast on November 13, 2025 on "ATV" channel was discussed. In the aforementioned program, the guest invited to the studio applied a “remote energy transfer” method to the presenter, and after the session the presenter spoke positively about this experience.
The experts of the Department of Monitoring and Analysis of Audiovisual Programs of the Audiovisual Council considered these statements as a violation of Article 29.8 of the Law “On Advertising” (Advertising the therapeutic properties of mass therapeutic sessions, methods of hypnosis, mental and bioenergy influences is prohibited).This fact was also confirmed as a violation by the lawyers of the Audiovisual Council.
The members of the Audiovisual Council discussed the matter in detail and unanimously concluded that the “remote energy transfer” method demonstrated in the program, as well as the presenter’s positive reaction to this “session”, may create the impression that this method has therapeutic properties. This was therefore assessed as a violation of Article 29.8 of the Law “On Advertising”, which prohibits advertising mass therapeutic sessions, methods of hypnosis, and mental and bioenergy influences as having therapeutic properties. In addition, the presenter's positive comments about the potential therapeutic benefits of the demonstrated actions were deemed to constitute an advertisement in violation of the relevant provision of the Law “On Advertising”.
As a result, the members of the Audiovisual Council issued a warning to “ATV” channel, taking into account that this was the first time such a violation had occurred. All broadcasters are required to comply with legislative requirements when broadcasting programs.