Televiziya kanallarında Azərbaycan dilində qarşılığı olan xarici sözlərin istifadəsi ilə bağlı monitorinqlər davam edir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası keçən ilin sonlarından başlayaraq ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının efirində xarici sözlərin istifadəsi ilə bağlı monitorinqlər aparır. Monitorinqlər AMEA-nın Dilçilik İnstitutu tərəfindən Azərbaycan dilində qarşılığı mövcud olan xarici kəlmə kimi təsdiq olunmuş 40-a yaxın sözün 15 televiziya kanalının aparıcıları tərəfindən istifadəsini müəyyən edir.
Cari ilin yanvar ayında televiziya yayımçılarının məsul şəxsləri ilə keçirilən görüşdə aparılan monitorinqlərin dekabr ayı üzrə nəticələri yayımçıların diqqətinə çatıdırılmış, nəticələrin televiziya yayımçıları tərəfindən ciddi nəzərə alınması tövsiyə olunmuşdu. Növbəti monitorinqlərin nəticələrinə əsasən xarici sözlərdən yersiz istifadə hallarında tendensiyanın azalmayacağı təqdirdə inzibati tənbeh tədbirlərinin tətbiq ediləcəyi qeyd olunmuşdu.
Yanvar ayının monitorinqlərinin dekabr ayının nəticələrinə yaxın olmasına baxmayaraq, keçirilən görüşlərin və aparılan maarifləndirici fəaliyyətin nəticəsi olaraq cari ilin fevral ayında televiziya kanallarının aparıcıları tərəfindən Azərbaycan dilində qarşılığı olan xarici sözlərdən istifadə sayında ciddi azalma müşahidə olunmuşdur. Belə ki, 15 televiziya kanalının aparıcıları tərəfindən dekabr ayında xarici sözlərdən 1366, yanvar ayında 1460 istifadə halı müəyyən olunmuşdursa, fevral ayında bu say 864-ə düşmüşdür.
Audiovizual Şura belə monitorinqlərin davamlı olacağını qeyd etməklə yanaşı, yayımçılara bu sahədə redaksiya nəzarətinin gücləndirilməsinin vacibliyini bir daha bildirir, redaksiya nümayəndələri və aparıcılar tərəfindən xarici sözlərin istifadəsinin azaldılması istiqamətində daha intensiv iş aparmalarını tövsiyə edir.

The use of foreign words with Azerbaijani equivalents on television channels is being monitored
Since the end of last year, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan has been carrying out monitoring of the use of foreign words in the broadcasts of nationwide terrestrial and satellite television channels. The monitoring focuses on identifying the use by presenters on 15 television channels of approximately 40 foreign words with Azerbaijani equivalents, as confirmed by the Institute of Linguistics of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
At a January meeting with senior officials of television broadcasters, the results of the December monitoring were presented, and the broadcasters were advised to give the findings serious consideration. It was noted that, based on the results of subsequent monitoring, administrative measures would be applied if the trend of inappropriate use of foreign words does not decrease.
Although the monitoring results for January were similar to those for December, a significant decrease in the use of foreign words with Azerbaijani equivalents by television presenters was observed in February of the current year, following meetings and awareness-raising activities. Thus, while 1366 instances of foreign word usage by presenters on 15 television channels were detected in December, and 1460 in January, this figure decreased to 864 in February.
While noting that such monitoring will continue, the Audiovisual Council once again highlights to broadcasters the importance of strengthening editorial oversight and recommends that editorial staff and presenters step up efforts to reduce the use of foreign words.