Türkiyənin Van şəhərində Beynəxalq Türkdilli dövlətlərin Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Konfransı keçirilmişdir.
29.08.2017 10:19
26-27 avqust 2017-ci il tarixdə Türkiyə Respublikasının Van şəhərində Beynəxalq Türkdilli dövlətlərin Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Konfransı keçirilmişdir. Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkmənistan dövlətlərinin rəsmi nümayəndələrinin iştirakı ilə həyata keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Televiziya və Radio Şurasının sədri Nuşirəvan Məhərrəmov iştirak etmişdir.
Konfransda Türkdilli dövlətlərin Yayım Tənzimləyici Qurumlarının qarşılıqlı əməkdaşlığı sahəsində geniş fikir mübadiləsi aparılmış və bunun əsasında Türkdilli dövlətlərin Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Birliyinin yaradılması qərara alınmışdır.

International Conference of High Officials in Charge of Information and Media of Turkic Countries was held on 26-27 August 2017 in Van, Turkey.
29.08.2017 10:19
Chairman of National Television and Radio Council of the Republic of Azerbaijan Nushiravan Maharramov participated in conference of High Officials in Charge of Information and Media of Turkic Countries.
In the conference also High officials of Turkey, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Turkmenistan, Uzbekistan participated. Problems in the television and radio broadcasting sphere were discussed. During the conference it was decided to create an Association of High Officials in Charge of Information and Media of Turkic Countries. Next conference will be held on May 2018 in the Republic of Azerbaijan.