Audiovizual Şura “MTV” və “Dünya TV” kanallarının yayımının 3 saatlıq dayandırılması haqqında qərarlar qəbul etmişdir1
5 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının son günlərdə "MTV" və "Dünya TV" kanallarında aşkarlanan pozuntu faktlarına həsr olunmuş video-formatda iclası keçirilmişdir.
03 fevral 2025-ci il tarixində, saat 21.28-də "MTV" kanalının efirində yayımlanan "Doktor Seyfəddin Əsəd Klinikası"na aid reklam çarxında həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Həmçinin, həmin reklam materialında "Dünyada miqren xəstəliyinin müalicəsi yalnız bizdədir" ifadəsindən istifadə olunmuş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozularaq haqsız reklama yol verilmişdir.
Bundan əlavə, 03 fevral 2025-cü il tarixində, saat 19.40-da "Dünya TV" kanalının efirində yayımlanan "Sabirabad Klinikası"na aid reklam çarxında da həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbi pozulmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 39.1.4-cü, 41.1.1-ci və 41.5-ci maddələrini rəhbər tutaraq hər iki televiziya kanalının proqramlarının 7 fevral 2025-ci il tarixində, saat 08.00-11.00 arası 3 saatlıq dayandırılması haqqında müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.

The Audiovisual Council has decided to suspend the broadcasts of "MTV" and "Dünya TV" for three hours.
On February 5, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held a video-format meeting dedicated to recent violations detected on the "MTV" and "Dünya TV" channels.
On February 3, 2025, at 21:28, a commercial for "Doctor Seyfəddin Əsəd Clinic" aired on "MTV", where the advertisement failed to include the clinic’s license or certificate number, issue date, and the name of the issuing authority, thereby violating Article 4.3 of the Law on Advertising. Additionally, the phrase "Migraine treatment is available only at our clinic worldwide" was used in the advertisement, violating Article 6 of the Law on Advertising by promoting misleading advertising.
Similarly, on February 3, 2025, at 19:40, a commercial for "Sabirabad Clinic" aired on "Dünya TV" without displaying the license or certificate number, issue date, and the name of the issuing authority, which also violated Article 4.3 of the Law on Advertising.
Following discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, referring to Articles 39.1.4, 41.1.1, and 41.5 of the Law on Media, made a decision to suspend the broadcasts of both television channels on February 7, 2025, from 08:00 to 11:00 for three hours.